Autoklimatyzacja klimatyzacja samochodowa 

Jest 2793 produktów.

Klimatyzacja samochodowa Łódź

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie standardowym element wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić się podróż po zakorkowanym mieście. Jednak niewiele osób wie, że o klimatyzację trzeba umiejętne i regularnie dbać.

Klimatyzacja samochodowa, krótki rys historyczny.

Z naszej perspektywy klimatyzacja samochodowa wydaje się być wynalazkiem stosunkowo nowym. Polski rynek motoryzacyjny dopiero nabiera właściwego kształtu i rozmiaru, a ten element wyposażenie jeszcze kilkanaście lat temu było wyjątkowym luksusem. Jednak początki klimatyzacji samochodowej sięgają czasów, kiedy w Polsce nie było jeszcze utwardzonych dróg. Już w roku 1933 na amerykański rynek został wypuszczony samochód wyposażony w to udogodnienie. Wówczas było to proste urządzenie, które potrzebowało ogromnej mocy silnika i wyjątkowo zasobnego portfela nabywcy. Jednak już dwadzieścia lat później Chrysler wypuścił model Imperial Airtemp, który był pierwszym seryjnie produkowanym pojazdem wyposażonym w autoklimatyzację. Amerykanie szybko przyzwyczaili się do tej „nowinki technicznej” . Luksus stał się standardem już pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to połowa produkowanych w USA aut posiadała klimatyzację.

Klimatyzacja samochodowa niejedno ma imię

Choć zasada działania autoklimatyzacji jest identyczna dla wszystkich jej rodzajów można wyróżnić jej dwa podstawowe typy: - klimatyzacja manualna czyli taka, której sterowanie odbywa się bezpośrednio przez użytkownika. Co do zasady stosowany jest model w ramach, którego na panelu deski rozdzielczej znajdują się pokrętła oraz przycisk włączający samą klimatyzację. Często spotykanym jest także włącznik recyrkulacji powietrza, czyli zamknięcie nawiewu z zewnątrz i pobierania powietrza z wnętrza pojazdu. Wszelkie regulacje odbywają się zatem przy wykorzystaniu pokręteł, które służą także jako kontrolery nawiewu powietrza oraz ogrzewania. W takim przypadku, użytkownik nie ma możliwości regulacji odczuwalnej temperatury powietrza, a jedynie siłę jego nawiewu i temperaturę, ale na zasadzie reagowania na odczucia, które wywołuje nawiew. - klimatyzacja automatyczna nazywana także climatronic, to droższa opcja. Wynika to z faktu, że do jej regulacji stosowany jest panel elektroniczny. Dodatkowo auto jest wyposażone w zestaw czujników, które mierzą temperaturę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Jednocześnie kierowca może ustalić temperaturę, która ma panować wewnątrz kabiny. Wskutek czego, komputer sam ustala, w której części pojazdu i w jakim stopniu oraz temperaturze ma mieć miejsce nawiew.

Jak dbać o klimatyzację

W naszej szerokości geograficznej klimatyzacja samochodowa jest wykorzystywana co do zasady przez dwa-trzy miesiące. Tyle czasu trwa w Polsce lato i związane z tym wysokie temperatury powietrza. Zatem żeby móc cieszyć się ze sprawnie działającej klimatyzacji warto o nią dbać. W tym celu konieczne jest raz w roku : - wymiana filtra kabinowego, - oczyszczenie kanałów doprowadzających powietrze do auta, - odgrzybienie parownika.
Dodatkowo średnio co dwa lata konieczne jest sprawdzanie poziom czynnika chłodzącego. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego serwisanta. Trzeba także pamiętać, że jeżeli tylko z klimatyzacji zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, konieczna jest natychmiastowa interwencja specjalisty.

Oznaki awarii klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja podobnie, jak wszelki inne systemy w samochodzie może ulec uszkodzeniu lub zwykłemu zużyciu. Pierwszym i najpowszechniejszym symptomem wyczerpania się mocy klimatyzacji samochodowej będzie spadek siły chłodzenia. Dzieje się tak wskutek tego, że w ciągu roku z układu chłodzącego może ulatniać się do atmosfery nawet 15% czynnika chłodzącego.
Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że należy zerknąć do klimatyzacji to nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów. Może mieć to miejsce szczególnie do długim okresie, w którym klimatyzacja nie była użytkowana. W tym czasie wskutek gromadzenia się pary, w kanałach może rozwijać się pleśń, grzyby oraz wiele niebezpiecznych drobnoustrojów.
Sygnałem ostatecznym świadczącym o tym, że konieczna jest naprawa klimatyzacji jest hałas powstający w trakcie jej pracy. Jest to znak, że uszkodzeniu uległ kompresor i tym samym konieczna jest natychmiastowa wizyta u mechanika.
Chcąc cieszyć się długotrwałym i skutecznym działaniem klimatyzacji samochodowej należy przede wszystkim poddawać ją corocznym badaniom kontrolnym. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie nieprzyjemnych i niepotrzebnych problemów.Serdecznie zapraszamy do współpracy

Klimatyzacja samochodowa Łódź Hurtownia Elma-RK

Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas