Gaz do klimatyzacji samochodowej 

Jest 3 produktów.
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów

Gaz do klimatyzacji samochodowej

Czym jest gaz do klimatyzacji samochodowej?

Choć powszechnie przyjęło się, że klimatyzacja uzupełniana jest w gaz, to fachową nazwą jest czynnik chłodniczy czy też czynnik chłodzący. Jest to nic innego jak czynnik, który zmienia swój stan skupienia, stając się albo przechłodzoną cieczą, która trafia do obiegu, albo też gorącym gazem wypompowywanym do skraplacza klimatyzacji celem wychłodzenia. Wychłodzona ciecz charakteryzuje się jeszcze wysokim ciśnieniem, dzięki czemu ulega rozprężeniu w zaworze lub dyszy i jeszcze bardziej obniża swoją temperaturę. Ten proces pozwala na otrzymanie czynnika chłodniczego pod postacią gazowo - płynną. Czynnik chłodzący trafiając do parownika odbiera ciepło z samochodu czy też z pomieszczenia i trafia ponownie do skraplacza jako gaz.

Rodzaje czynników chłodzących

Obecnie najczęściej stosowanym czynnikiem chłodzącym jest R134a . W niedługim czasie popularny stanie się również R744. Olbrzymim problemem pierwszych gazów do klimatyzacji, które oznaczone były jako R12, był ich szkodliwy wpływ na warstwę ozonową. Obecny czynnik - R134a to związek tetrafluoroetanu. Jest to czynnik bez zawartości chloru, czyli bezpieczny dla warstwy ozonowej. Niestety, jest to gaz cieplarniany, a jego właściwości, pozwalające na szybkie i efektywne odbieranie ciepła, potwierdzają tę tezę.

Wprowadzenie R744 z pewnością pozwoli zmniejszyć problem, jakim jest pogłębiający się efekt cieplarniany na skutek wzrostu urządzeń klimatyzujących. R744, czyli dwutlenek węgla, dobrze współpracuje z olejami, jednak do jego zastosowania niestety konieczne jest przeprowadzenie licznych testów na klimatyzacjach, bowiem wartości ciśnień muszą być nieporównywalnie wyższe.

Własności gazu do klimatyzacji

Gaz do klimatyzacji samochodowej, czyli R134a ma swoje istotne właściwości, które pozwalają mu efektywnie odbierać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz. Dobra rekcja na temperaturę oraz ciśnienie pozwala na efektywny odbiór ciepła. Zmiana stanu skupienia czynnika pozwala na jego skroplenie lub odparowanie, co dodatkowo zwiększa możliwości odbioru ciepła. Skroplenie tego gazu możliwe jest w momencie, gdy gaz osiągnie temperaturę -26 stopni Celsjusza. Gaz do klimatyzacji samochodowej jest bezpieczny dla metali, dlatego chłodnice oraz klimatyzacje wykonywane są najczęściej z metali nieżelaznych.

R134a ma jednak swoje wady, bowiem łatwo absorbuje wilgoć - stąd ryzyko zagrzybienia klimatyzacji, a także jest bezwonny. Nie jest gazem trującym jest jednak gazem łatwopalnym, co może stwarzać dodatkowe zagrożenie. Dobrej jakości czynnik chłodzący jest elementem determinującym prawidłowe i bezpieczne działanie klimatyzacji. Nie tylko samochodowej, ale również stosowanej w budynkach użytkowych i mieszkalnych.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas