Olej do sprezarki klimatyzacji 

Jest 54 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 54 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 54 elementów

Olej do sprężarki klimatyzacji

Olej do sprężarki klimatyzacji jest bardzo ważnym elementem. Jest niezbędny do prawidłowego działania klimatyzacji, zapewnia smarowanie ruchomych części oraz odprowadzanie ciepła ze sprężarki. Dodatkowo, olej pokrywający uszczelki klimatyzacji, pełni funkcję ochronną przed wyciekami czynnika.

Rodzaje oleju do sprężarki klimatyzacji

Wyróżniamy kilka rodzajów olejów. Pierwszym z nich jest olej mineralny, którego dzisiaj praktycznie już się nie stosuje. Najczęściej stosowane są oleje POE i PAG. Olej POE to olej syntetyczny. Zwykle stosowany jest w klimatyzacjach, posiadających wymienniki ciepła. Jego zastosowanie ma pewną wadę, bowiem w przypadku temperatury powietrza oscylującej wokół O stopni, olej często osadza się na instalacji i uniemożliwia smarowanie sprężarki. Grozi to poważnym uszkodzeniem klimatyzacji. Drugim rodzajem olejów są oleje PAG. Jest to rodzaj oleju najczęściej stosowany, najbardziej uniwersalny. Zapewnia idealne smarowanie kompresora, a co więcej, pochłonięcie całej wilgoci. Te oleje również mają swoją wadę, mianowicie przy temperaturze przekraczającej 60 stopni Celsjusza, olej napotyka na trudności, związane z jego rozpuszczaniem w czynniku, przez co klimatyzacja może nie działać prawidłowo. Olej w klimatyzacji jest niezwykle ważny, pozwala bowiem na smarowanie obrotowych części i płynną, łatwą pracę. Nieodpowiednia ilość oleju może skutkować zatarciem i poważnymi uszkodzeniami. Odpowiednie dobranie oleju jest rzeczą najważniejszą dla prawidłowego działania systemu chłodzenia w naszym samochodzie.

Skutki braku oleju w sprężarce klimatyzacji

Oprócz możliwego zatarcia, brak oleju skutkuje również utratą ochrony uszczelek. Mogą zdarzać się wycieki, a klimatyzacja nie będzie działać płynnie i prawidłowo, a nawet może przestać działać zupełnie. Dlatego tak ważna jest kontrola poziomu oleju w klimatyzacji. Dobór odpowiedniego oleju wcale nie jest taki oczywisty. Oleje pod żadnym pozorem nie mogą zostać zmieszane ze sobą, grozi to bowiem uszkodzeniami sprężarki. Najważniejszą cechą dobrego oleju jest jego odporność na zmienną temperaturę i zmienne ciśnienie, a także różne warunki pracy. Olej powinien być zatwierdzony przez producenta kompresora klimatyzacji lub samochodu, tylko wtedy mamy pewność, że sprężarka nie ulegnie uszkodzeniu. Stosowanie olejów mieszanych bądź uniwersalnych jest posunięciem bardzo ryzykownym.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas