Sprzeglo elektromagnetyczne sprzeglo klimatyzacji 

Jest 187 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 187 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 187 elementów

Sprzęgło klimatyzacji - Sprzęgło elektromagnetyczne

Co to jest sprzęgło elektromagnetyczne?

Zadaniem sprzęgła klimatyzacji jest przeniesienie napędu, tak aby utrata mocy była jak najmniejsza, a napęd został przeniesiony z silnika bezpośrednio na układ. Sprzęgło elektromagnetyczne ma to samo zadanie, różni się ono jednak zasadniczo budową od sprzęgła kinetycznego. W przypadku sprzęgła elektromagnetycznego, przeniesienie napędu odbywa się poprzez oddziaływanie pola magnetycznego bezpośrednio na magnesy. Wszystko, podobnie jak w przypadku sprzęgła kinetycznego, sterowane jest bezpośrednio przez pedał sprzęgła, wciskany przez kierowcę lub program, który pracuje w przypadku automatycznych skrzyni biegów. Sprzęgła elektromagnetyczne dzielą się na dwa typy. Pierwszy typ to sprzęgło tarczowe. Drugi to tak zwane sprzęgło proszkowe.

Jakie są rodzaje sprzęgieł elektromagnetycznych?

Wyróżniamy dwa rodzaje sprzęgieł elektromagnetycznych. Sprzęgło klimatyzacji tarczowe oraz sprzęgła ze specjalnym proszkiem.
Sprzęgło elektromagnetyczne tarczowe charakteryzują się tarczą cierną, a także specjalnym uzwojeniem znajdującym się w kole zamachowym. Elektromagnes, do którego dopływa prąd tworzy pole magnetyczne, a to przyciąga tarczę cierną bezpośrednio do tarczy sprzęgła. Następuje wówczas przeniesienie napędu. Wysprzęglenie, czyli naciśnięcie pedału sprzęgła prowadzi do zaniku pola magnetycznego w wyniku przerwania przewodzenia prądu.

Sprzęgła klimatyzacji proszkowe są sprzęgłami w których znajduje się specjalny proszek ferromagnetyczny. Obecnie coraz powszechniej zamiast proszku stosuje się specjalną pastę. Powstające pole magnetyczne powoduje tężenie substancji i połączenie dwóch elementów układu. Wysprzęglenie również tutaj wiąże się z zanikiem pola magnetycznego i jednoczesnym rozłączeniem układu.

Problemy i najczęstsze awarie sprzęgieł elektromagnetycznych

Mniejsza awaryjność sprzęgieł elektromagnetycznych spowodowana jest przede wszystkim tym, że w sprzęgłach tych nie występuje efekt ścierania się poszczególnych elementów. Dzięki temu sprzęgło elektromagnetyczne charakteryzują się zdecydowanie wyższą trwałością. Niemniej jednak nie oznacza to, że sprzęgła te są całkowicie bezawaryjne. Wirowanie elektromagnesu jest czynnikiem niezbędnym do wytworzenia pola magnetycznego, co skutkuje zużywaniem się szczotek i pierścieni stykowych. Serwisowanie szczotek jest stosunkowo proste, jednak serwisowanie pierścieni stykowych jest już znacznie bardziej problematyczne i kosztowne.

Sprzęgła elektromagnetyczne stosowane są bardzo powszechnie w SUV-ach oraz w samochodach z napędem na cztery koła. Bardzo precyzyjnie wyselekcjonowana oferta naszego sklepu pozwala na zakup sprzęgieł klimatyzacji wysokiej jakości, charakteryzujących się dużą trwałością w każdych warunkach.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas