Zawory rozprężne 

Jest 69 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 69 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 69 elementów

Czym są i jak działają zawory rozprężne w klimatyzacji

Zawory rozprężne to nic innego jak zawory stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych, których celem jest rozprężenie czynnika chłodniczego przed parownikiem. Jaki ma to cel? Przede wszystkim należy pamiętać, że tylko rozprężony czynnik chłodniczy odbiera ciepło, zatem po skropleniu czynnika byłby on nieprzystosowany do użytku. Dlatego też konieczne jest jego rozprężenie, celem ponownego przygotowania go do użytku w parowniku. Tylko taki gaz jest w stanie później odbierać ciepło bezpośrednio z wnętrza pomieszczenia czy też samochodu i działać jako czynnik chłodzący. Zawory rozprężne stosowane są w każdym urządzeniu klimatyzacyjnym, bez względu na jego budowę oraz wielkość i moc.

Rodzaje zaworów rozprężnych

Zawór rozprężny pełni bardzo istotną funkcję w klimatyzacji samochodowej. Niemniej jednak jego budowa nie jest wybitnie skomplikowana. Zawory rozprężne dostępne są w kilku wersjach, a ich zróżnicowanie zależy w głównej mierze od budowy samego urządzenia klimatyzacyjnego, a także od typu skraplacza klimatyzacji i parownika. Jak wiadomo zawór rozprężny łączy niejako te dwa elementy klimatyzacji i musi być urządzeniem sprawnym. Zawory rozprężne dzielą się na dwa typy: - zawory z wewnętrznym wyrównaniem ciśnienia, które nie uwzględniają ewentualnych strat w parowniku, - zawory z zewnętrznym wyrównywaniem ciśnienia, które posiadają dodatkowy króciec przy łączeniu, wyrównując jednocześnie ciśnienie w parowaczu.

Awarie i problemy zaworów rozprężnych

Zawory rozprężne są stosunkowo prostymi w budowie urządzeniami, lecz ich funkcja jest bardzo istotna dla prawidłowego działania klimatyzacji. Nic dziwnego więc, że ewentualne zatkanie się zaworu, lub też nieprawidłowe wyrównanie ciśnienia doprowadza do awarii całego urządzenia, co jest sporym problemem w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych. Zawieszony zawór nie będzie rozprężał gazu ze skraplacza, więc doprowadzi go w stanie ciekłym do parownika – wniosek jest taki, że klimatyzacja nie pracuje prawidłowo. Warto więc regularnie czyścić i kontrolować stan techniczny zaworów rozprężnych w klimatyzacji.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas