Zawory sprężarek 

Jest 58 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 58 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 58 elementów

Sprawdź również pełna ofertę kompresorów klimatyzacji TUTAJ

Kompresor klimatyzacji

Kompresor klimatyzacji jest najważniejszą częścią całej klimatyzacji. To właśnie kompresor sprawia, że klimatyzacja potrafi chłodzić. W jaki sposób? Otóż kompresor wprawia w ruch gaz do klimatyzacji samochodowej, który występuje w postaci ciekłej. Jak sama nazwa wskazuje, kompresor kompresuje, czyli inaczej mówiąc spręża czynnik, który w takiej postaci trafia do skraplacza, a stamtąd do parownika. W parowniku czynnik się dekompresuje i zmienia swój stan na gazowy, przez co powoduje znaczny i nagły spadek temperatury. Najprościej mówiąc, kompresor klimatyzacji działa jak pompa, która zasysa czynnik i poddaje go późniejszym przemianom, aż do schłodzenia powietrza.

Rodzaje kompresora klimatyzacji

Kompresory klimatyzacji to najczęściej urządzenia tłokowe. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy kompresorów – o stałej i o zmiennej pojemności. Kompresory o pojemności stałej działają zawsze identycznie. Pompują taką samą ilość czynnika, zmienia się jedynie prędkość obrotowa kompresora. Taki kompresor posiada w swojej budowie sprzęgło elektromagnetyczne. Efektywność tego rodzaju kompresora zależy od prędkości obrotowej silnika. Natomiast kompresory o pojemności zmiennej, jak sama nazwa wskazuje, sprężają zmienną wartość czynnika. Wartość ta zależy od ciśnienia panującego w układzie. Tego typu kompresory są bardzo wydajne i często nie posiadają sprzęgła elektromagnetycznego, przez co pracują bez przerwy.

Kompresor klimatyzacji – najczęstsze problemy

Kompresor klimatyzacji jest częścią, która często ulega awarii, a do tego jest droga. Powody awarii mogą być różne. Jednym z nich, bardzo częstym, jest brak oleju w układzie, skutkujący zwyczajnym zatarciem. Kompresor może też ulec awarii przez zanieczyszczenia lub wody, np. w przypadku nieumiejętnej wymiany jakiegoś elementu. Może również dojść do przegrzania kompresora w przypadku niskiej wydajności skraplacza klimatyzacji. Awarie najczęściej objawiają się po prostu zaprzestaniem chłodzenia powietrza pomimo załączenia urządzenia. Można wówczas próbować uratować klimatyzację w serwisie, często jednak wymagana jest całkowita wymiana kompresora klimatyzacji, a to jest bardzo kosztowne. Ceny są różne w zależności od modelu. Warto kontrolować pracę i działanie klimatyzacji, a wszelkie niepokojące oznaki sprawdzać i niwelować na bieżąco.

Newsletter

Śledź nas