Osuszacze klimatyzacji,filtry klimatyzacji 

Jest 277 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 277 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 277 elementów

Osuszacz klimatyzacji

Lato w Polsce coraz częściej przypomina, pod względem temperatury, to, które występuje w gorących krajach południowej Europy. Dlatego też luksus, jakim do niedawna była klimatyzacja samochodowa, staje się nie tylko standardem ale po prostu wymogiem, którego oczekując kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że sprawna i skuteczna wymaga nie tylko uzupełniania czynnika chłodzącego, ale także dbania o takie elementy, jak osuszacz klimatyzacji.

Historia klimatyzowanego auta

Jeszcze dzisiaj można spotkać osoby, dla których klimatyzacja samochodowa to wynalazek, który powstał zaledwie kilka lat temu. Jest to pogląd szczególnie powszechny nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Tymczasem to, co obecnie jest standardowym wyposażeniem auta przeszło bardzo długą drogę. Klimatyzacja samochodowa swoje początku ma bowiem, nie gdzie indziej, tylko w Stanach Zjednoczonych i to w latach trzydziestych XX wieku. Już w roku 1933 na amerykański rynek została wypuszczona potężna limuzyna, która mogła pochwalić się wyposażeniem lux, w ramach którego posiadała ona właśnie klimatyzację. Choć wówczas było to prymitywne narzędzie, które wymuszało montowanie ogromnych jednostek napędowych, to duch innowacyjności Amerykanów sprawił, że już dwadzieścia lat później kierowcy w USA mogli kupować seryjnie produkowanego Chryslera Airtemp, który posiadał klimatyzację. Jak to zwykle bywa, luksus stawał się standardem i już w roku 1969 połowa aut produkowanych w Stanach wyjeżdżała z fabryk zaopatrzona w klimatyzację.

Filtry klimatyzacji niejedno mają imię - czym jest osuszacz powietrza?

Problemem, który pojawiał się wraz z pierwszymi klimatyzacjami było występowanie wilgoci, która wynikała z różnicy temperatur. Drobinki wody mogą dostać się do układu także w trakcie uzupełniania czynnika czy nawet błędnego sposobu wymiany filtra kabinowego. W celu unikniecie powstawania wewnątrz auta sauny parowej, zaczęto montować w systemach chłodzących filtr – osuszacz klimatyzacji.

Rodzaje osuszacza klimatyzacji

Choć zasadnicza funkcja tego urządzenia sprawia, że można mówić zasadniczo o jednym jego rodzaju, to z uwagi na miejsce gdzie jest on montowany oraz to w jakim układzie pracuje. Można zatem powiedzieć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów – osuszaczy klimatyzacji. Pierwszy montowany jest po stronie wysokiego ciśnienia. Ta wersja jest najpopularniejszą. Osobnym przypadkiem jest filtr, nazwany także akumulatorem, który montowany jest w układach funkcjonujących w oparciu o dyszę tłumiącą. W takim przypadku osuszacz znajduje się za parownikiem.

Dobry osuszacz to skuteczna klimatyzacja

Choć ogólne zasady dbania o klimatyzację są dość powszechnie znane, to już w szczegółach pojawiają się pewne kłopoty. Przykładem tego jest właśnie sposób, w jaki kierowcy troszczą się o osuszacz klimatyzacji. Trzeba bowiem przede wszystkim pamiętać o tym, że jest ta część pojazdu, na której nie można oszczędzać. Dlatego koniecznie, o ile chcemy uniknąć o wiele droższych komplikacji, należy stosować tylko i wyłącznie fabrycznie nowe i prawidłowo zabezpieczone filtry klimatyzacji. Trzeba bowiem pamiętać, że już samo otwarcie opakowania i wystawienie osuszacza na działanie powietrza przez zaledwie 30 minut, spowoduje, że stanie się on całkowicie bezużyteczny. W celu zabezpieczenie sprawnego działania klimatyzacji konieczne jest wymienianie filtra klimatyzacji – osuszacza średnio co trzy lata. Trzeba się jednak przygotować na to, że będzie to wydatek rzędu od 120 do 450 zł. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty specjalisty, które z reguły wynoszą od 50 do 250 zł.

W przypadku jednak, kiedy doszło to otwarcia układu klimatyzacji, konieczne jest każdorazowe wykonanie wymiany osuszacza klimatyzacji!

W przypadku całości klimatyzacji można przyjąć zasadę, że im częściej jest ona używana, tym mniej się zużywa mechanicznie. Nie mniej jednak nic nie jest wieczne i wszystko się zużywa. Dlatego, nim zacznie się gorące lato, a pierwsze miesiące wiosny zwiastują ciepłe dni warto udać się do specjalisty i sprawdzić swoją klimę przed sezonem afrykańskich upałów nad Wisłą.

Newsletter

Śledź nas