Dysze rozprężne 

Jest 13 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 13 elementów

Czym są dysze rozprężne

Zawór rozprężny w klimatyzacji służy do zmiany stanu skupienia gazu w klimatyzacji ze stanu ciekłego na stan gazowy. Aby tak się stało, niezbędny jest zawór lub też dysza rozprężna, która pozwoli poprzez kontrolę ciśnieniową na zmianę stanu skupienia i wprowadzenie czynnika już w formie gazowej bezpośrednio do parownika klimatyzacji. Zadanie dyszy rozprężnej jest więc takie samo jak zaworu rozprężnego, czyli zmiana stanu skupienia czynnika na stan gazowy. Dyszę rozprężną stosuje się bardzo często zamiennie w stosunku do zaworu. Ma to swoje zalety jak i wady. Zawór rozprężny wprowadza pewną kontrolę stanu czynnika oraz ilości i ciśnienia pod jakim wprowadza go do parownika. W przypadku dyszy proces ten jest procesem ciągłym, bez dodatkowej kontroli, niemniej jednak, dysza jest rozwiązaniem z całą pewnością tańszym.

Rodzaje dysz rozprężnych

Dysze dławiące dostępne są w różnych rodzajach o zróżnicowanej budowie, a także o zróżnicowanej przepustowości. Rodzaj dyszy dławiącej, czyli dyszy rozprężnej uzależniony jest od typu klimatyzacji oraz od tego, jaki parownik został zastosowany. Najczęściej każdy producent klimatyzacji posiada własny typ dyszy do zastosowania w swoim zakresie i uzależniony jest on przede wszystkim od wielkości urządzenia oraz zapotrzebowania parownika na czynnik chłodniczy.

Awarie oraz możliwe problemy z dyszami rozprężnymi

Dysze rozprężne należą do urządzeń, które zużywają się podczas swojej pracy. Dysza taka przyjmuje czynnik pod dużym ciśnieniem, który jest dodatkowo wzbogacony o wodę, przez co w późniejszym czasie może dojść do zatkania dyszy. Dysze rozprężne posiadają filtry siatkowe, te mogą zostać bardzo szybko zatkane z powodu na przykład zabrudzonej klimatyzacji i tym samym zanieczyszczeń w samym czynniku chłodzącym. Dodatkowo, dysza pracuje nieustannie na bardzo dużym procencie wydajności, co po pewnym czasie skutkuje zużyciem samego urządzenia. Dysza rozprężna wyposażona jest w dwa filtry – wlotowy i wylotowy, ten drugi, ze względu na bardzo dużą gęstość znacznie częściej ulega zanieczyszczeniu.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas