Termostaty 

Jest 4 produktów.
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

Czym jest i jak działają termostaty w klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa jest urządzeniem do chłodzenia lub też do suszenia pomieszczeń. Posiada dwie funkcje, a podobnie jak chłodnica w samochodzie, działa na zasadzie odczytywania temperatury oraz regulowania mocy swojej pracy poprzez właśnie temperaturę wnętrza. Istotnym elementem klimatyzacji jest termostat. Jest to proste urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu właśnie poprzez regulowanie mocy klimatyzacji, a także nieustanną kontrolę temperatury pomieszczenia. Urządzenie to działa na zasadzie połączenia pomiaru temperatury, czyli termometru i urządzenia sterującego klimatyzacją. Takie działanie gwarantuje odpowiedni efekt w postaci utrzymującej się stałej temperatury.

Rodzaje termostatów w klimatyzacjach

Rodzajów termostatów klimatyzacji jest kilka, jednak dwa z nich są najpopularniejsze. Jednym z nich jest termostat cyfrowy, tak zwany elektroniczny regulator temperatury. Drugim natomiast termostat stykowy. Zarówno jeden jak i drugi są powszechnie stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych, obydwa posiadają pewne wady i zalety i można je stosować w zależności od rodzaju klimatyzatora, a także zastosowanej w klimatyzatorze technologii. W zależności od rodzaju zastosowanego termostatu, moc klimatyzacji regulowana jest nieco bardziej lub też nieco mniej precyzyjnie.

Awarie i problemy termostatów w klimatyzacji

Termostat, jak każde urządzenie narażone jest na awarie. Pomimo tego, że termostaty stykowe są odrobinę mniej dokładne niż termostaty elektroniczne, to mają tą zaletę, że psują się rzadziej. Powód? Bardzo prozaiczny. Jest to urządzenie bardzo proste, nie wyposażone w elektronikę. Elektroniczne termostaty są urządzeniami stosunkowo bardzo trwałymi, jednak w ich przypadku istnieje możliwość uszkodzenia elektroniki, czy to pod kątem termometru i pomiaru temperatury, czy też pod kątem sterownika. Termostat stykowy może się zaciąć, wówczas jednak wystarczy drobna korekta ustawienia i urządzenie działa ponownie na pełnych obrotach.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas