Tarcze sprzęgła 

Jest 88 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 88 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 88 elementów

Czym są i jak działają tarcze sprzęgła sprężarki

Sprężarka klimatyzacji, podobnie jak skrzynia biegów, posiada sprzęgło, którego celem jest przeniesienie napędu. Tarcza sprzęgła sprężarki jest więc elementem sprzęgła, które przenosi napęd w samej sprężarce klimatyzacji. Tarcza sprzęgła, podobnie jak w przypadku samego pojazdu, wyposażona jest w specjalną okładzinę cierną i przenosi napęd bezpośrednio z układu korbowego na wałek sprężarki. Jako, że w przypadku sprężarek klimatyzacji z reguły napęd przenoszony jest z paska napędowego, tarcza sprzęgła ma bardzo ważną funkcję, której celem jest bezpośrednie przeniesienie napędu na sprężarkę. Tarcza sprzęgła przenosi napęd poprzez odpowiedni docisk dwóch części sprzęgła, stąd też w sprężarkach działa mechanizm tarciowy.

Rodzaje tarcz sprzęgła sprężarek klimatyzacji

Tarcze sprzęgła sprężarek klimatyzacji różnią się zasadniczo budową, wielkością, a także sposobem mocowania. Najczęściej jednak zasada działania tarczy jest taka sama, dwie tarcze, znajdujące się po dwóch stronach sprzęgła przyciągają się do siebie i pracują na zasadzie tarcia. Tarcze sprzęgła w sprężarkach różnią się więc wielkością, systemem mocowania, a także materiałem, lecz system działania pozostaje niezmienny.

Możliwe awarie oraz problemy z tarczami sprzęgła

Tarcze sprzęgła są elementami o stosunkowo długiej żywotności oraz bardzo długotrwałej trwałości. Jak wszystkie elementy mechaniczne prędzej czy później zużywają się. Wszystko zależy od użytkowania samej sprężarki i urządzeń klimatyzacyjnych. Jeżeli użytkowanie klimatyzacji samochodowej jest zgodne z dokumentacją techniczno-ruchową, wówczas tarcze mogą działać bez zarzutu przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Z czasem jednak może dojść do uszkodzenia, na przykład powierzchni ciernych tarcz, co spowoduje ślizganie się ich między sobą i tak zwane wystąpienie zjawiska ślizgania się sprzęgła. Dodatkowo uszkodzenie mocowania tarcz może spowodować nawet poważne przestawienie się tarcz względem siebie i nieprawidłowe działanie sprzęgła, a co za tym idzie przeniesienie napędu, przez co sprężarka nie będzie działać na pełną moc.Sprawdź również inne kategorie w naszym sklepie:
skraplacz klimatyzacji
sprężarka klimatyzacji
kompresor klimatyzacji
osuszacz klimatyzacji

Newsletter

Śledź nas